Dymboxy 

Dymboxy

Máte rádi klasické dřevěné udírny, ale odrazuje Vás složitá obsluha topeniště, která je s nimi spojena? Nebo si plánujete vyrobit udírnu podle představ akorát nevíte, jak uvnitř komory zajistit dostatek kouře? Řešení se nabízí v podobě dymboxu německého výrobce SMO-KING.

Na rozdíl od topeniště dýmbox nevyžaduje tak častou kontrolu. Stačí ho připojit k udírně, nasypat štěpky do zásobníku a zapálit. Samostatně může dýmbox fungovat až 8 hodin. Tato doba je závislá na nastavení kompresoru, který fouká do dýmboxu vzduch. To mám vliv na rychlost spalování štěpky a také na množství kouře uvnitř ud...

Zobrazit celý text

Máte rádi klasické dřevěné udírny, ale odrazuje Vás složitá obsluha topeniště, která je s nimi spojena? Nebo si plánujete vyrobit udírnu podle představ akorát nevíte, jak uvnitř komory zajistit dostatek kouře? Řešení se nabízí v podobě dymboxu německého výrobce SMO-KING.

Na rozdíl od topeniště dýmbox nevyžaduje tak častou kontrolu. Stačí ho připojit k udírně, nasypat štěpky do zásobníku a zapálit. Samostatně může dýmbox fungovat až 8 hodin. Tato doba je závislá na nastavení kompresoru, který fouká do dýmboxu vzduch. To mám vliv na rychlost spalování štěpky a také na množství kouře uvnitř udírny. 

Rádi byste udili ve Vašem plynovém grilu? I toto Vám námi nabízený dýmbox umožní. Stačí si k dýmboxu pořídit adaptér pro plynové grily a jde se na to!

Zobrazuji 1 – 12 z 32 produktů
na stránku

Dýmbox - vyvíječ kouře a jeho použití

Co je dýmbox a k čemu slouží?

dymbox

Dýmbox je vyvíječ kouře, který zajišťuje dostatečné množství kouře ve Vaší udírně. Pokud Vaše např. doma vyrobená udírna vyvíječ kouře nemá, můžete ho dokoupit jako samostatné příslušenství. Kouř pak vzniká ve válci, kam se sypou dřevěné štěpky a je za pomoci nerezové trubky dopravován do komory udírny. Po zapálení štěpky dokáže dymbox udit s plným zásobníkem až 8 hodin - záleží na velikosti válce a také na rychlosti hoření.

O rychlost hoření štěpky se postará kompresor, který vhání vzduch do válce dýmboxu a lze ho velmi snadno regulovat pomocí otočného knoflíku. Můžete se také setkat s podomácku vyrobenými dymboxy. Valná část těchto dymboxů z domácí výroby však kompresor nemá, takže u nich nejde tak snadno kouř regulovat

Jak se liší dymbox od generátoru kouře

dýbmox do udírny a plynového grilu

U elektrických udíren se o dostatečný přísun kouře postará tzv. generátorem kouře. Dýmbox je samostatný vyvíječ kouře, který můžete umístit buď do své udírny nebo pomocí něho udit uvnitř plynového grilu. Generátor v elektrických udírnách, stejně jako dýmbox, funguje na dřevěné štěpky. Ty jsou vyráběny v mnoha příchutích. Volba je čistě na Vaší chuti. Důležité je dbát hlavně na hrubost štěpky, která je pro konkrétní dymbox výrobcem doporučována. 

Uvnitř dymboxu se nenachází žádná elektrická spirála, která by udící štěpky podpálila a následně je doutnající dopravovala do udící komory. Nerezový zásobník dýmboxu naplníme udící štěpkou, kterou zapálíme z boční strany pomocí zapalovače nebo hořící špejle. O rychlé rozhoření se pak postará kompresor, který vhání vzduch do nerezového válce dýmboxu a tím ovlivňuje rychlost hoření štěpky i množství kouře uvnitř udící komory. V obou případech je tedy potřeba mít v dosahu elektřinu.

Co všechno obsahuje dýmbox set?

co vše je součástí dýmbox setu

Součástí dymbox setu je:         

  • válec dýmboxu z nerezové oceli a mosazi s dřevěným víčkem          
  • buková štěpka na uzení         
  • 1 metr dlouhá žáruvzdorná silikonová hadice          
  • elektrické membránové dmýchadlo 230 V (kompresor)         
  • zapalovač  

jak funguje dymbox

V nerezové části dymboxu se spaluje dřevěná štěpka. Vzniklý kouř je pak do udírny dopravován pomocí nerezové trubky, která spojuje dýmbox s udící komorou. Množství štěpky v balení dymboxu závisí na zakoupené variantě - čím větší model dýmboxu, tím větší balení štěpky. Elektrické membránové dmýchadlo částečně nahrazuje ventilátor, který se k některým modelům dymboxu používá. Vzhledem k tomu, že vzduch se přivádí otvorem ve spodní části dymboxu, kompresor kromě pohonu dýmu zároveň rozfoukává oheň. Množství vzduchu se dá u kompresoru dmýchadla regulovat. Čím vyšší výkon na kompresoru nastavíte, tím více kouře do udírny půjde.

Jaká se používá do dymboxu štěpka?

jaká se používá štěpka do dýmboxu

Do dymboxu se sypou štěpky o zrnitosti 3-10 mm. Můžete vyzkoušet i jinou velikost. Menší bychom ale neodporučovali, protože by štěpka mohla propadávat bočními dírkami, které slouží k zapálení štěpky a také přísunu vzduchu. Dřevo se zapaluje otvory na bocích ve spodní části generátoru kouře. Až s uzením skončíte, můžete zbytky štěpek odstranit, tak že odšroubujete dno válce dymboxu a přebytečnou štěpku vysypete.

Je součástí dymboxu zdroj tepla?

topná spirála k dýmboxu

Nezapomínejte však, že při uzení není samotný kouř všechno - pokud nemáte v úmyslu udit výhradně pomocí studeného kouře. Pro uzení teplým a horkým kouřem budete kromě dýmboxu potřebovat zdroj tepla. Tím v tomto případě bývá nejčastěji topná spirála. Když už ji budete pořizovat, sáhněte po nějaké s termostatem, abyste si při uzení ušetřili práci. Je totiž ideální, když se teplota uvnitř udírny udržuje v určitém rozmezí po delší dobu (většinou to bývá 8-12 hodin).  

Jak se používá dýmbox v plynovém grilu?

Rádi byste vyzkoušeli i Vy techniku přípravy jídla pomocí uzení? Nejste pevně rozhodnuti, zda byste se chtěli uzení věnovat naplno za pomoci domácí udírny? Nevadí, s dymboxem můžete naprosto snadno udit i ve Vašem  plynovém grilu. Jediné co je u plynového grilu potřeba, je boční otvor s průměrem minimálně 10 mm, který standardně slouží pro umístění otočného rožně.

uzení v plynovém grilu

Jak tedy na uzení v plynovém grilu za pomoci dymboxu? 

Dymboxu udělejte místo na jednom z bočních stolů vašeho grilu. Nejdříve je nutné přimontovat k tělu dýmboxu stojánek, který zajistí stabilitu dýmboxu na rovné ploše stolku grilu. Gril s dymboxem následně propojíte pomocí nerezové roury a nerezového adaptéru, které je potřeba k dýmboxu dokoupit. Teplotu uvnitř grilu pak regulujete pomocí plynových hořáků a kontrolujete ji za pomoci teploměru na víku grilu, stejně jako když grilujete.

Dejte si však pozor, aby nerezová roura a adaptér byly kompatibilní s vaším dymboxem.

Jaký nerezový adaptér a propojovací rouru pořídit ke svému dymboxu?       

Kategorie produktů

Aktuality

Archiv aktualit