Udírny Borniak 

Udírny Borniak

Už jste slyšeli o elektrických udírnách Borniak? Že ne? Tak to je nejvyšší čas se seznámit. Elektrické udírny Borniak jsou to pravé pro domácí uzení. Nabídnout vám můžeme celou řadu druhů. V nabídce najdete jak elektrické udírny s manuálním ovládáním, tak udírny s digitálním ovladačem, udírny z nerezu a aluzinku, ale i udírny vyrobené kompletně z nerezové oceli, malé i velké, zkrátka každý si vybere tu pravou. Udírny Borniak se hodí jak pro uzení masa a ryb, tak k uzení zeleniny a různých druhů sýrů. Navíc všechny mají možnost udit potraviny na speciálních roštech, ale v udírnách Borniak je také speciální lišta pro zavěšení masa a dalších potravin na háčky. Všechny udírny Borniak mají automatický dávkovač pilin, který v pravidelných intervalech přikládá do udírny patřičnou dávku bukových, březových, dubových nebo olšových pilin.

na stránku

Elektrické udírny Borniak

Uzení nebylo nikdy snadnější, jednoduchost obsluhy udíren Borniak ocení především milovníci vlastně vyrobených pochoutek jako například uzených sýrů, ryb a klobásek. Každá tato laskomina může mít díky rozmanité nabídce udících štěpek pokaždé jinou chuť a vůni. S vlastními výrobky víte, co jíte, tudíž se necpete „éčky“ a konzervanty.
Udírny Borniak jsou vyrobeny jednoduše bez zbytečných nesmyslů, které by způsobovaly uživatelům nějaké problémy.  Kouř se vytváří pouze jedním tlačítkem, kterým se spustí topná spirála a automaticky dojde k rozžhavení dřevěných štěpek. Štěpky samospádem padají ze zásobníku do spirály.  V udírně nevzniká žádný plamen.  Uzené výrobky dostávají při regulované teplotě dokonalé kouřové aroma a zabarvení, ale výsledné pokrmy nejsou spálené.

Manuální udírny Borniak

ovladani-manualni-udirny-borniak

Elektrické udírny Borniak s manuálním ovládáním jsou k dostání ve dvou velikostech, a sice udírny s kapacitou 70 a 150 litrů. Udírna se skládá ze základní udící skříně a generátoru kouře, který s k udírně připojuje z levé strany. V udírně je umístěna topná spirála o příkonu 500, respektive 1400 W. Díky této spirále je možné v udírně dosáhnout provozní teploty až 120 °C. Další topná spirála je umístěna v generátoru kouře a slouží ke spalování udící štěpky a tím pádem vytvořením aromatického kouře. Analogové udírny se ovládají jednoduše pomocí termostatu a několika tlačítek. Na ovládacím panelu si lze nastavit intenzitu žáru uvnitř udírny a u velkých udíren s kapacitou 150 litrů, které jsou vybaveny zdvojenou topnou spirálou, je možné regulovat výkon na 700 nebo 1400 W. Elektrické udírny se vyrábí pouze v provedení s aluzinkovým pláštěm.

Digitální udírny Borniak

digitalni-udirna

Elektrické udírny Borniak s digitálním ovládáním se skládají ze základní udící skříně a generátoru kouře, který se k udírně připojuje z levé boční strany. Udírny prodáváme ve dvou velikostech a ve dvou designových provedeních. Na výběr jsou digitální udírny s kapacitou 70 a 150 litrů, přičemž každá velikost je k mání v nerezovém nebo aluzinkovém provedení.
Udírny s kapacitou 70 litrů jsou vybaveny topnou spirálou o příkonu 500 a digitální udírny o objemu 150 litrů disponují zdvojenou topnou spirálu o příkonu 1400 W (spirálu je možné nastavit na poloviční výkon, což se hodí například v parném létě). Topná spirála umožňuje nastavit provozní teplotu až na 120 °C.  Další topná spirála je umístěna v generátoru kouře. Má příkon 115 W a slouží ke spalování udící štěpky a vytváření aromatického kouře.

Jak nastavit v udírně teplotu

jak-nastavit-teplotu-na-digitalni-udirne

Nastavení potřebné provozní teploty je snadné, ať už máte digitální či analogovou udírnu. Manuální udírna se zapíná pomocí jednoduchých tlačítek. Požadovanou výši teploty nastavíte pomocí termostatu a dál se nemusíte o nic starat.
Digitální udírny jsou vybaveny ovládacím panelem s přehledným displejem, na kterém si pomocí pár tlačítek můžete nastavit nejen provozní teplotu, ale i dobu, po jakou bude udírna v provozu. Displej přitom zobrazuje nejen požadovanou teplotu, ale i skutečnou aktuální teplotu uvnitř udírny. Udírna a generátor jsou na sobě nezávislé a mohou být zapnuty souběžně, ale i samostatně.

Jak vyčistit udírnu

topna-spirala-udirny-borniak

Pravidelná údržba a čištění udírny je jedním ze základních předpokladů zdravého uzení. Všechny elektrické udírny, ať už s nerezovým, či aluzinkovým pláštěm je třeba po každém uzení důkladně vydrhnout a zbavit všech nečistot, a to co nejdříve, ideálně hned jak udírna vychladne. Při čištění udíren se nejvíce osvědčila obyčejná krystalická soda, horká voda a obyčejný hadr nebo mycí houba. Použít můžete také vodu se saponátem, případně specializované přípravky na čištění nerezové oceli. Udící rošty, háčky na zavěšování masa, plechový kryt na topnou spirálu a misky na popel ze štěpky nemusíte drhnout ručně, ale lze je dát umýt do klasické myčky na nádobí.

Údržba udírny

zachytna-miska-na-popel-ze-stepky

Jak se starat o elektrickou udírnu, aby co nejdéle vydržela? Jednou ze základních věcí, kterou můžete pro co nejzachovalejší stav své udírny udělat je pořídit si ochranný neprodyšný obal vyrobený z PVC tkaniny, který udírnu střeží před klimatickými vlivy, poškrábáním, prachem a dalšími nečistotami. Důležité také je, kde udírnu skladovat. Ideální je nějaké zastřešené místo, kde není vlhko a je tam dost místa, aby se tam udírna pohodlně vešla, aniž byste jí při uklízení poškrábali a vedle stojící jízdní kolo, sekačku apod. V rámci údržby elektrické udírny je důležité pravidelně (optimálně tak po dvou hodinách) vynášet misku s popelem ze spálené udící štěpky.

Regulace kouře

komin-udirny-borniak

Regulace kouře se u analogových a digitálních udíren provádí velmi jednoduše, a sice pomocí komínu se záklopkou, který je umístěn ve stropě udírny. Kouř můžete regulovat také pomocí generátoru kouře, protože udírna je na něm zcela nezávislá a můžete fungovat i bez generátoru.

Generátor kouře

generator-koure

Generátor kouře je samostatná jednotka s vlastním topným tělesem ve tvaru spirály, která spaluje udící štěpku a do udírny dodává aromatický kouř. Topná spirála přitom dosahuje příkonu 115 W a spálená štěpka spadá do záchytné misky z nerezové oceli. Generátor má vlastní ovládací panel a vlastní výstup pro připojení do elektrické sítě. Součástí generátoru je také zásobník na udící štěpku o objemu 2 litry.

Sestavení udírny

jak-sestavit-udirnu

Udírna je pečlivě zabalena v bytelné krabici důkladně vystlané polystyrénem, takže ani při delší přepravě se jí nic nestane. Samotná montáž je velmi jednoduchá. Stačí k udírně přišroubovat ergonomická madla pro snadné přenášení, ovládací panel a pak už jen k udírně připojíte generátor kouře a dáte do ní udící rošty, háčky, odkapávací plech a misky na popel ze spálené štěpky. Na závěr už jen zbývá připojit udírnu a generátor k rozvodné síti.

Kategorie

Aktuality

Archiv aktualit