Generátory studeného kouře 

Generátory studeného kouře

Generátor kouře je hlavní část každé správné udírny – bez něj prostě udit nejde. Pokud tedy nechcete ve Vaší udírně topit kusovým dřevem a trnout zdali dřevo nehoří málo nebo naopak příliš, jste tady správně. V naší nabídce najdete jednoduché vyvíječe studeného kouře, které se mohou vložit samostatně do udírny nebo grilu, ale i výkonné generátory studeného kouře s automatickým plněním dřevní štěpkou pro střední a velké udírny.

Generátory kouře využijete i u vaší domácí - a třeba i té klasické dřevěné - udírny. Díky našim vyvíječům kouře a možnosti automatického provozu na nízkou teplotu pro...

Zobrazit celý text

Generátor kouře je hlavní část každé správné udírny – bez něj prostě udit nejde. Pokud tedy nechcete ve Vaší udírně topit kusovým dřevem a trnout zdali dřevo nehoří málo nebo naopak příliš, jste tady správně. V naší nabídce najdete jednoduché vyvíječe studeného kouře, které se mohou vložit samostatně do udírny nebo grilu, ale i výkonné generátory studeného kouře s automatickým plněním dřevní štěpkou pro střední a velké udírny.

Generátory kouře využijete i u vaší domácí - a třeba i té klasické dřevěné - udírny. Díky našim vyvíječům kouře a možnosti automatického provozu na nízkou teplotu pro uzení studeným kouřem v délce až 8 hodin bez nutnosti přiložení, se můžete do náročnějších udících technik pustit klidně i s dřevěnou udírnou po dědovi. Součástí naší nabídky jsou pak i ochlazovače kouře právě pro potřeby studeného uzení masa.

Výrobce
Zobrazuji 1 – 7 z 7 produktů

Generátory kouře představují základní a naprosto nepostradatelnou součást každé domácí udírny. Je to zařízení vybavené topným tělískem, které spalováním udící štěpky či briket vytváří aromatický kouře, který pak prostupuje celou udírnou a zauzuje maso, ryby, sýry a další potraviny. Aby se vám s generátory kouře lépe pracovalo a aby nedocházelo ke zbytečným komplikacím, povíme si nejdříve, jak na ně. Máme tu pro vás návod na generátor kouře, respektive jednoduchý pracovní postup, podle kterého generátor sestaví i úplný začátečník. Kdyby vám snad slovní popis nestačil, je tu k dispozici schéma generátoru kouře - plánek zapojení.  S takovou výbavou bude sestavení generátoru úplná hračka. V další fázi si povíme jak vypadá správná a jediná štěpka pro generátor studeného kouře a na závěr si povíme jak používat, nebo spíš nepoužívat ventilátor ke generátoru kouře.

Návod na generátor kouře

Návod na generátor studeného kouře Bradley

 • Vybalte generátor a všechny jeho součástí z krabice a podle přiloženého plánku jej sestavte.
 • Usaďte čelní plát generátoru do připravené udírny a dobře ho připevněte.
 • Připojte generátor kouře k udírně a zavěste jej na mosazné kolíky a dobře zkontrolujte pevnost a stabilitu upevnění.
 • Vložte do generátoru kouře podavač briket a naplňte jej dostatečným počtem udících briket. Brikety se musí v podavači volně pohybovat, především se nesmí vzpříčit, protože by pak zablokovaly celý mechanismus podavače briket.
 • Pod topnou spirálu vyvíječe kouře v udírně umístěte kovovou misku s vodou, do které budou padat prohořelé brikety. Zabráníte tím znečištění udírny a případnému vznícení zbytků ne zcela prohořelých briket.
 • Zapojte generátor do zásuvky a zapněte jej vypínačem do polohy „ON“.
 • Stisknete dvakrát tlačítko sloužící k posunu briket na hořák podavače. Mechanismus nabere briketu a posune jí k topné spirále, kde se začne automaticky rozehřívat a produkovat aromatický kouř.
 • Každých dvacet minut si generátor kouře automaticky přiloží jednu udící briketu
 • Stará prohořelá briketa automaticky končí v záchytné misce pod podavačem.
 • Misku je dobré pravidelně kontrolovat a jednou za čas vynést popřípadě dolít čistou vodu. Po ukončení uzení vždy generátor včetně misky vyčistěte, ideálně pomocí krystalické sody a teplé vody.
 • Nikdy nenechávejte nespálené brikety v generátoru, ale vždy je ukliďte zpátky do krabičky, aby nezvlhly.
 • Kompletně naplněný komínek neboli zásobník na udící brikety, vystačí až na 8 hodin uzení.


Návod na generátor studeného kouře Borniak

 • Vybalte generátor kouře a všechny další díly z krabice a smontujte jej podle přiloženého schématu.
 • Připevněte generátor kouře ke stěně udírny. V případě, že máte generátor instalován na jiné než originální udírně Borniak, pečlivě zkontrolujte připevnění a nehořlavost materiálu, na kterém je generátor připevněn.
 • Do udírny pod podavač generátoru kouře umístěte misku s vodou, do které budou při uzení postupně propadat spálené zbytky udící štěpky.
 • Do zásobníku nasypte udící štěpku. Doporučujeme vždy používat originální štěpku Borniak, a to ze dvou důvodu. Prvním je vlhkost – štěpka Borniak je dodávaná s ideální vlhkostí pro uzení, druhým důvodem je hrubost štěpky. Dodávaná štěpka Borniak nezanáší podávací „šnek“, tudíž nehrozí jeho ucpání a případná nefunkčnost generátoru.
 • Zapojte generátor do zásuvky a pomocí tlačítka jej zapněte do polohy „ON“.
 • Jedno naplnění generátoru kouře vystačí až na 8 hodin uzení.
 • Po ukončení uzení vyčistěte generátor kouře i misku na popel, nikdy nenechávejte dřevěnou štěpku v násypce.


Schéma generátoru studeného kouře – plánek zapojení

Na obrázku níže vidíte způsob jak zapojit generátor studeného kouře Bradley k tělesu udírny. Na tomto obrázku vidíte způsob připojení k originální udírně, vy ale můžete podobným způsobem připojit generátor k jakémukoliv jinému typu domácí udírny. Při použití vyvíječe kouře v domácí udírně platí ta samá provozní a bezpečnostní pravidla, jako při použití v originální udírně Bradley. Zdůrazňujeme, že generátor musí být pevně připojen k tělu udírny a vztyčná plocha mezi generátorem a udírnou musí být z nehořlavého materiálu.

Štěpka pro generátor studeného kouře

Pro generátory studeného kouře Borniak používáme vždy a jedině originální štěpku od téže značky. Tato štěpka má ideální míru vlhkosti i velikost, která umožňuje bezproblémový a zcela automatický provoz udírny. V nabídce jsou bukové štěpky, jednoznačně nejpoužívanější, dále štěpka z olše, dubu, břízy a ovocných stromů typu jako je jabloň, třešeň a švestka. Nelze jednoznačně říct, která příchuť je nejlepší, záleží na tom, co udíte (jestli vepřové nebo ryby či snad sýry), doporučujeme každému jednotlivé příchutě v praxi vyzkoušet a zvolit tu, která mu nejvíce vyhovuje. Ať už zvolíte jakoukoli štěpku, dejte pozor na její skladování. Podobně jako u dřevěného uhlí na gril má i štěpka schopnost nasávat vzdušnou vlhkost z okolí, a proto doporučujeme jí skladovat v suchém prostředí, případně v uzavřených nádobách nebo vakuovaných sáčcích.

Ventilátor ke generátoru kouře

Při použití generátoru studeného kouře v domácích udírnách jejich majitelé velmi často instalují ke generátoru i tzv. ventilátor. Tento způsob silně nedoporučujeme, a to především z bezpečnostních důvodů. Při uzení se zapnutým generátorem kouře se totiž může stát, že ventilátor vyvolá příliš velké proudění vzduchu a do udírny se dostane velké množství atmosférického kyslíku a může dojít ke vznícení, a to jak udící štěpky, tak i zbytků tuků/masa přímo v komoře udírny. Mimochodem dodáváme, že žádný z výrobců ani Borniak, ani Bradley, ve svých udírnách ventilátory nepoužívají. Důvod je zřejmý – bezpečnost.

Kategorie produktů

Aktuality

Archiv aktualit