Jaký olej použít při grilování?

Dobrý den, chci se zeptat, jestli je olivový olej vhodný na grilování na plynovém grilu? Děkuji
29.12.2020 Magda D.

Naše odpověď:

Dobrý den, děkujeme Vám za dotaz. Grilování může být velice jednoduchá příprava jídla, při které se dá užít spousta zábavy. Jenže taky existuje spousta faktorů, které grilování pokazí. Patří sem i správný výběr oleje na marinádu nebo na samotné grilování. Pokud máte naplánované grilování, nákup potravin a přípravu grilu. Nezapomínejte ani na to, abyste si obstarali ten správný olej.  Druhů olejů je nepřeberné množství. Existují rostlinné a živočišné, které se hodí na grilování, ale ne každý olej se hodí ke každému masu, zelenině nebo ovoci. Je třeba vybrat si ten správný. Pokud si v tomto nejste jistí, je tento článek určen právě pro vás.

výběr vhodného oleje pro grilování

Jaký olej vybrat na grilování

Na grilování na všech typech grilů vč. Vámi zmiňovaného plynového grilu se obecně doporučují oleje, které mají vysoký kouřový bod, jako jsou rostlinné oleje, řepkový olej, olivový olej po prvním lisování, rýžový olej nebo olej lisovaný z jadérek hroznového vína. Olivový olej jako extra-panenský olivový olej mají jen nízký kouřový bod, tzn. že je tyto oleje se přepalují už při nízkých teplotách a ztrácí svoji chuť. Nejhorší ale je, že se taky stávají karcinogenní už kolem teplot 68°C. Olivový olej je výborný do zeleninových salátů nebo na dochucení jídel až po grilování.  

výběr vhodného oleje pro grilování

Marinády a mazání

Marinády na maso jsou tekuté a obsahují koření a bylinky. Marinády mohou být kyselé, protože obsahují ocet, citronovou šťávu nebo alkohol. Ale mohou obsahovat i takové složky jako ananas, papáju nebo kiwi. Marináda má dva účely, první je dostat do masa určitou chuť a druhý účel je změkčit maso. Mazání má jen jeden účel, a to dodat masu chuť. Mazání, to je mix bylinek a koření. Maso se mazáním namaže těsně před grilováním, takže doba na ovlivnění chuti je jen velmi malá. Pokud maso naložíte do marinády několik hodin před grilováním a dáte jej do ledničky, chuť bude prostoupená až do masa.

Opakované používání marinády

Aneb věčná otázka, jestli je možné znovu použít marinádu. Možné to jistě je, ale v žádném případě to nedoporučujeme! Nemůžete totiž stoprocentně zabránit tomu, aby se v již použité marinádě nemnožily nebezpečné bakterie, které způsobují střevní potíže. Pokud si ale uděláte více marinády, tak jednoduše část oddělte na další grilování. Pokud marináda nepřišla do kontaktu s masem, můžete ji použít bez obav. Spousta odborníků a šéfkuchařů dokonce upřednostňuje použití jiných tuků než je olej. Ten se prý na grilování nehodí a hrozí při jeho použití vznik karcinogenních látek. Ale to už je na jinou debatu. Záleží v každém případě na vás, co vám vyhovuje a co od grilování očekáváte.

V případě, že budete mít další otázky ohledně grilování neváhejte a obraťte se na nás. Volat můžete na naší zákaznickou linku, dále je Vám na našich webových stránkách k dispozici kontaktní online formulář anebo se za námi můžete vydat do naší kamenné prodejny Vladeko v Tachlovicích. Zde se můžete s případnými dotazy obrátit na jednoho z našich technických poradců. 

Kategorie

Aktuality

Archiv aktualit