Plynové vařiče Campingaz 

Plynové vařiče Campingaz

Na cesty s krosnou, na dovolenou k moři, do kempu nebo na doma, když zrovna nefunguje elektřina. Možností využití plynových vařičů je opravdu spousta.

Plynové vařiče Campingaz se připojují k propan butanovým lahvím nebo kartuším, záleží na přípojce vařiče. U každého vařiče je srozumitelně napsáno, zda je k němu potřeba dokoupit připojovací sada k PB láhvi či malé šroubovací kartuše. Pak už záleží pouze na Vás, zda chcete spíše menší vařič na cesty nebo větší dvouvařiče na dovolenou k moři či do kempu.  

Pokud se nechcete zabývat výměnou plynových láhví nebo stále doobjednávat plynové kartuše, nabízí výrobce Coleman i benzínový vařič, který na jedno naplnění vydrží fungovat až 7 hodin. Vzhledem ke konstrukci hořáku je naprosto ideální pro vaření v extrémních podmínkách

na stránku

Plynové vařiče s připojením na PB láhev

plynový vařič campingaz

Drtivá většina vařičů v této kategorii funguje na propan butan nebo čistý propan. Oproti čistému propanu, propan butanová směs hoří max. kolem bodu mrazu, zatímco na čistém propanu můžete vařit až do -42°C.  Propan butan je vysoce hořlavé palivo a je tedy nutné s ním podle toho zacházet. Přečtěte si proto bezpečnostní pokyny vztahující se ke konkrétnímu typu vařiče, které najdete spolu s manuálem v přiloženém dokumentu od výrobce. Nejmenší modely plynových vařičů Campingaz mají jeden hořák. Některé z nich jsou dokonce tak skladné, že se dají dát do kapsy. Pokud potřebujete větší a výkonnější, vyrábějí se také dvou nebo čtyř hořákové vařiče.

Jakou PB láhev lze k plynovému vařiči připojit?

plynový vařič campingaz

Výhodou plynových vařičů s připojením k PB láhvi je, že palivo k nim seženete téměř kdekoliv. Propan butanové lahve mají skoro na každé benzinové pumpě nebo v zahradnictví. Jen počítejte s tím, že pro připojení 2 kg bomby musíte použít kromě připojovací sady i odtlačný ventil.

Pro připojení k PB láhvi nabízí výrobce Campingaz tyto vařiče:

Jak vybrat plynový vařič?

Klíčovým parametrem při výběru vařiče je počet hořáků. Méně náročným zákazníkům bude stačit vařič s jedním hořákem. No jo, jenomže ne všechny jednohořákové vařiče jsou stejné. Liší se například výkonem nebo rozměry. To samé platí při výběru vařičů s dvěma a více hořáky.

plynový hořák campingaz

Pro milovníky stanování je jasnou volbou vařič s jedním hořákem. Některé z nich se dají dokonce složit, strčit do kapsy a vyrazit na cestu. Dvouhořákové vařiče se hodí spíše do kempu nebo na chatu. Jestli už teď víte, že budete dvouhořákový vařič často přenášet nebo brát s sebou na cesty, je vhodné si vybrat vařič na plynovou kartuši, která je výrazně lehčí a skladnější než standardní PB láhev. 

K čemu se připojuje plynový vařič Campingaz?

připojení vařiče campingaz

Dvouhořákové vařiče se většinou připojují k PB lahvím a jednohořákové fungují na kartuše. Neplatí ovšem vždy! Je tedy vhodné si ještě před koupí zkontrolovat přípojku vařiče. Výrobce Coleman navíc přišel na trh i vařičem, který funguje na bezolovnatý benzín. Konstrukce hořáku je uzpůsobena i do extrémních povětrnostních podmínek - ani na horách v zimních měsících Vás tedy tento vařič rozhodně nezklame. 

Jak vařit na plynovém vařiči Campingaz?

Pokud již máte vařič připojený k bombě nebo kartuši je třeba ho zapálit. Způsob zapálení hořáků se liší kus od kusu. Více sofistikované vařiče mají ve svém těle zabudované škrtátko u těch jednodušších si musíte pomoci sirkou nebo zapalovačem. Postup zapálení hořáku je však vždy stejný. Nejprve pootočíte regulátorem plynu a pak přiložíte oheň nebo stisknete knoflík pro jiskru a hořák začne hořet. Dále se vaření na plynovém hořáku nijak neliší od toho, na který jste zvyklí doma. Regulačním knoflíkem ovládáte výkon hořáku. Až budete hotovi otočíte knoflíkem zpět, plyn přestane proudit do vařiče a hořák přestane hořet.