Jak při sušení masa udržet stálou teplotu uvnitř udírny Borniak?

Dobrý den, před 2 lety jsem si pořídil udírnu Borniak UWD-70 Simple digitální. Poslední dobou začínám mít problém s udržením teploty. Spustím zahřívání na 65°C - to proběhne bez problémů a během sušení výrobku udírna teplotu udržuje. Když pak ale zapnu vyvíječ kouře, najednou se teplota zvýší třeba na 77°C aniž bych sahal na termostat. Dříve se mi toto nedělo. Nevíte čím by to mohlo být, jestli nepotřebuje někde něco vyčistit, utlumit, apod.?
Slavomír P.

Naše odpověď:

Dobrý den Slavomíre, pokud zůstane nastavená teplota uvnitř udírny Borniak stejná a přetopí až  po připojení generátoru kouře, můžeme očekávat, že na vině bude teplejší počasí. Generátor kouře jako takový sám o sobě totiž při vyšších venkovních teplotách může vyvinout uvnitř udírny teplotu i o 45°C vyšší, než je teplota vzduchu. V situaci kdy ještě na udírnu svítí slunce, lze očekávat, že teplota v udírně bude ještě významně vyšší.

generátor kouře Borniak

Při vysoušení masa, kdy hlavní spirála uvnitř udírny ještě trochu přitápí, je regulátor schopen teplotu kontrolovat a udržovat. Jakmile však spustíte generátor kouře, začne se navyšovat teplota v udírně od generátoru dýmu, který ale není s regulátorem teploty propojen. Regulátor teploty tedy není schopen generátor vypnout.

sušení masa v udírně borniak

Na prodejně máme zkušenosti například z uzení o Velikonocích, kdy jsme museli schovat udírnu do stínu. Ráno bylo vše v pořádku, ale jak se během dne začalo oteplovat a na udírnu začalo svítit slunko, naměřili jsme v udírně při vypnuté topné spirále až 80 °C (zapnutý byl pouze generátor). Po přesunutí udírny do stínu teplota klesla a bylo nutné připojit i vytápění.

Samozřejmě závadu nebo poškození udírny nelze vyloučit, ale dle Vašeho dotazu je tento problém nejpravděpodobnější.

V případě, že budete mít další otázky ohledně příslušenství k udírnám nebo Vás bude zajímat cokoliv ohledně uzení, neváhejte a obraťte se na nás. Volat můžete na naší zákaznickou linku, dále je Vám na naších webových stránkách k dispozici kontaktní online formulář anebo nás můžete navštívit v naší kamenné prodejně s grily a udírnami Vladeko v Tachlovících. Zde se můžete s případnými dotazy obrátit na jednoho z naších technických poradců.

Kategorie produktů

Aktuality

Archiv aktualit