Můžu do peletového grilu použít vlhké grilovací pelety?

Dobrý den, zapomněla jsem pelety do grilu přes noc venku a zmokly mi. Na pohled zvětšily objem a z některých se staly piliny. Můžu je ještě použít nebo jsou na vyhození?
Květa B.

Naše odpověď:

Dobrý den Květo, děkujeme za otázku. Mokré pelety na grilování v žádném případě již nepoužívejte. Předejdete drahé servisní opravě vašeho peletového grilu. Když pelety na grilování navlhnou, expandují a rozpadnou se na původní piliny. Je to proto, že molekuly vody narušují přirozenou mízu uvnitř dřevěných vláken, která drží pelety pohromadě. Mokré pelety nelze v peletovém grilu bez problémů použít.

Vlevo grilovací pelety po kontaktu s vlhkostí, vpravo suché grilovací pelety

grilovací pelety


Obtížné zapalování: Jedním z významných důsledků mokrých grilovacích pelet je problém s jejich zapálením. Obsah vlhkosti brání procesu hoření, což ztěžuje zapálení pelet a produkci tepla potřebného pro grilování.
Neefektivní spalování: I když se mokré pelety podaří zapálit, mohou hořet neefektivně. Vlhkost zachycená uvnitř pelet soupeří s ohněm o tepelnou energii, což má za následek slabé plameny, sníženou teplotu a nestálé vaření. To může být pro grilující, kteří usilují o přesnost a rovnoměrné výsledky, frustrující.
Nadměrný dým: Vlhké pelety mají tendenci vytvářet více kouře než jejich suché protějšky. Jak se pelety zahřívají, obsah vody se odpařuje a vytváří páru, která se spojuje s vedlejšími produkty hoření, což vede k hustšímu kouři. Kouř je sice nezbytný pro ochucení, ale nadměrné množství kouře může přebít chuť jídla a u některých pokrmů nemusí být žádoucí.
Zvýšené množství popela a sazí: Přítomnost vlhkosti v grilovacích peletách může vést ke zvýšenému množství popela a sazí během procesu spalování. Neúplné hoření způsobené obsahem vody má za následek další zbytky, což činí úklid nepořádnější záležitostí.
Potenciální ohrožení zdraví: Pokud jsou vlhké pelety na grilování skladovány delší dobu, mohou být náchylné k tvorbě plísní nebo hniloby. Tyto podmínky nejenže činí pelety nepoužitelnými, ale představují také riziko kontaminace chuti pokrmů. Pro zajištění dlouhé životnosti a kvality vašich grilovacích pelet je nezbytné jejich správné skladování v suchém, dobře chráněném prostoru.
Možnost poškození grilu: Mokré pelety zasekávají podávací šnek, který pak musí vynaložit větší energii na posun materiálu, a tak opotřebovává motor tohoto podavače a může dojít až k jeho spálení a jeho nákladné výměně. V lepším případě bude stačit pouze vyčistit podavač pelet. V obou případech je ale třeba servisního technika.

grilovací pelety

V případě, že budete mít další otázky ohledně peletových grilů nebo Vás bude zajímat cokoliv ohledně grilování, neváhejte a obraťte se na nás. Volat můžete na naší zákaznickou linku, dále je Vám na našich webových stránkách k dispozici kontaktní online formulář anebo se za námi můžete vydat do naší kamenné prodejny s grily a udírnami Vladeko v Tachlovicích. Zde se můžete s případnými dotazy obrátit na jednoho z našich technických poradců. 

Kategorie produktů

Aktuality

Archiv aktualit