Naše odpověď:
Udírny jako takové již nejsou jen součástí masokombinátů, ale velké oblibě se v dnešní době těší i domácí uzení. Lidé chtějí mít pod kontrolou, co se v uzených potravinách skrývá, a to je vede ke koupi vlastní zahradní udírny. Udírnu pak samozřejmě nemusí využívat jen k uzení masa či klobás, ale také k uzení ryb, sýra či různých druhů zeleniny. Navíc při uzení mohou použít různé druhy dřevin podle vůně kouře, který jim nevíce vyhovuje. Podle čeho však udírnu vybrat?
Pokud chcete udit jako za starých časů a na uzení používat kusové dřevo, dřevěné udírny budou pro vás tou správnou volbou. Při výběru dřevěné udírny je potřeba dbát hlavně na to, aby komora udírny byla vyrobena ze zesílených dřevěných stěn a byla dobře izolovaná. Drahocenné teplo pak nebude z komory udírny unikat, kudy nemá. Součástí každé udírny pak určitě musí být robustní ocelové topeniště s velkými dvířky pro snadné přikládání dřeva.
+ krásný vzhled dřevěného domečku
+ uzení jako za starých časů
+ uzení studeným i teplým kouřem
- náchylná na povětrnostní podmínky
- nutnost hlídání teploty uvnitř udící komory
- časté přikládání dřeva do topeniště
Uzení v moderních elektrických udírnách na dřevěnou štěpku je výrazně pohodlnější než uzení kusovým dřevem. Topná spirála uvnitř udírny se postará o teplo uvnitř udící komory, zatímco generátor kouře naplněný udící štěpkou zajistí tu pravou vůni uzeného. U těchto udíren pak máte na výběr mezi manuálním a digitálním ovládáním. U těch digitálních si i teplotu uvnitř komory hlídá udírna sama a vy se staráte pouze o dostatek udící štěpky uvnitř generátoru kouře. Aktuální teplota se vám navíc zobrazuje na digitálním displeji. U udíren manuálních lze též nastavit požadovanou teplotu, ale tu je během uzení vhodné kontrolovat teploměrem do udírny.
+ snadné nastavení požadované teploty pro uzení
+ možnost sušení masa
+ odolný materiál
+ u některých modelů možnost pomalého grilování – závisí na síle spirály uvnitř udící komory
+ velký výběr příchutí udící štěpky
- nutnost připojení na el. energii
Uzení v elektrických udírnách na dřevěné brikety je opět velmi pohodlné. Na ovládací jednotce udírny si opět velmi snadno nastavíte požadovanou teplotu a u některých modelů je možné nastavit i dobu uzení. Udírna sama hlídá teplotu uvnitř udící komory a v případě potřeby si sama přitopí. Ohledně aktuální teploty uvnitř komory vás informuje digitální panel udírny. U udíren s manuálním ovládáním je pak dobré kontrolovat teplotu teploměrem. Udící brikety jsou nabízeny v mnoha příchutích, a vy si tak můžete vybrat tu ideální právě pro vás.
+ snadné nastavení teploty
+ u některý modelů možnost nastavení doby uzení
+ odolný materiál
+ velký výběr příchutí udících briket
- nutnost připojení na el. energii
- vyšší cena dřevěných briket
Udírny na dřevěné pelety jsou naprosto perfektní pro začátečníky i pro mistry v uzení. Uzení probíhá díky dřevěným peletám, které jsou ze zásobníku dopravovány pomocí robustního železného šneka do udící komory. Nastavení teploty uvnitř udící komory je velmi jednoduché díky digitálnímu ovládacímu panelu. Peletové udírny jsou navíc vybaveny prosklenými dvířky, což je naprosto perfektní pro ty, kteří chtějí mít celou dobu uzení svůj poklad pod kontrolou. Neplýtvají tedy drahocenným teplem neustálým otevíráním dvířek udírny.
+ možnost pomalého grilování a pečení
+ prosklená dvířka pro kontrolu během uzení
+ jednoduché nastavení provozní teploty
- nutnost připojení na el. energii
- nelze udit studeným kouřem
Dalším velmi důležitým faktorem pro výběr udírny je její kapacita. Před pořízením udírny byste si měli dobře rozmyslet, jak často a jaké množství potravin budete chtít do udící komory vkládat. Pokud máte v plánu uzení ryb či salámů, určitě je vhodné vybrat vyšší udírnu, do které nebude problém tyto uzeniny zavěsit.
Při výběru udírny také velmi záleží na druhu uzení, ke kterému má být udírna určena. Nejčastěji se dnes setkáváme s uzením teplým kouřem, které není tak technologicky a časově náročné jako uzení studeným kouřem. Nicméně uzení studeným kouřem nám zajistí výrazně delší trvanlivost uzených potravin. V dnešní době se můžete setkat i s udírnami, ve kterých lze k přípravě potravin použít i pomalé grilování při teplotách kolem 150 °C.
Uzení studeným kouřem je z forem uzení to časově a technologicky nejvíce náročné, ale také je považováno za to nejzdravější. Uzení probíhá při teplotách 15 °C – 30 °C a trvá několik dní až týdnů. Nejčastěji se tímto způsobem udí klobásy a salámy. Elektrické udírny většinou dosahují vyšších teplot uvnitř komory, a proto je potřeba k nim pořídit ještě ochlazovač kouře.
Uzení teplým kouřem je v dnešní době nejrozšířenější formou uzení. Uzení probíhá při teplotách 45 °C – 60 °C a doba uzení je výrazně kratší. Pohybuje se mezi 9 – 12 hodinami. Nejčastěji se takto udí slanina, ryby, zelenina i tvrdší druhy sýrů.
Z hlediska úpravy masa se dá uzení horkým kouřem označit jako nejbezpečnější. Uzení probíhá při teplotách 60 °C – 100 °C, většinou však při horní hranici těchto teplot. Tyto teploty jsou již dostačující pro zničení veškerých škodlivých bakterií, které může maso obsahovat. Je tedy vhodné i pro uzení kuřecího masa. Doba uzení se nedá jednoznačně určit, důležitá je v tomto případě hlavně vnitřní teplota masa. Tu naprosto jednoduše zkontrolujete pomocí teploměru do masa. Dejte si však pozor! Jak se různí druhy masa, jsou různé i požadované vnitřní teploty. Tak si nejlépe budete jisti, že maso je již hotové.
O všechny věci je potřeba se dobře starat a nejinak je tomu i u domácích udíren. Pokud chceme, aby udírny dlouho vydržely jako nové a výborně nám sloužily je potřeba jim věnovat dostatečnou péči. Pokud máte udírnu umístěnou v zahradě bez přístřešku, určitě je vhodné ji zakrývat prodyšným obalem. Ten ochrání udírnu před deštěm, ale i před prachem a různými pyly. Nejdůležitější je ale udírnu po každém uzení dobře vyčistit od usazených tuků a sazí, které by se mohly při dalším uzení vznítit a trvale poškodit komoru udírny. Pokud rádi udíte ryby, měli byste si na očištění vnitřních částí dát opravdu záležet, aby příště uzená masa či sýry nebyly cítit po rybách.
Na udírny se povětšinou vztahuje záruka 2 roky. Nicméně některý prodejci pro své zákazníky zajišťují jak záruční, tak pozáruční servis na udírny ze své nabídky. Samozřejmostí je pak zajištění náhradních dílů. Možnost servisování udírny u prodejce by měl být jeden z hlavních bodů Vašeho výběru.
Každá udírna by pro uzení měla být hned v základu vybavena udícími holemi, háčky nebo udícími rošty. Výrobci udíren pak dále nabízí k příslušným modelům množství dalšího příslušenství, které rozšíří možnosti uzení, např. dřevěné stojánky na ryby, udící střívka či síťky na uzení.
Mistr Honza Málek umí připravovat nejen vepřové, hovězí nebo kuřecí maso, ale s nadšením se vrhá...
Pro velký zájem o grilování na keramických grilech Big Green Egg jsme pro obdivovatele těchto...
Pokud hledáte ideální místo pro nákup čerstvých ryb na pánev nebo rádi grilujete a udíte ryby,...
Žádné produkty