Jakou spotřebu mají elektrické udírny?

Jak jsou na tom se spotřebou el. energie elektrické udírny. Kolik stojí jejich provoz?
Zdenek P.

Naše odpověď:

Co se týká námi prodávaných elektrický udíren polského výrobce Borniak a kanadského výrobce Bradley, můžeme bez obav razit heslo: "Uďte úsporně s elektrickými udírnami!"

Udírna netopí po celou dobu uzení !!!

Hned na začátku je dobré si uvědomit, že příkon udírny s časem uzení nejsou přímo úměrné spotřebované energii. Elektrická udírna se na začátku uzení natopí na požadovanou teplotu a celou dobu uzení pak nastavenou teplotu "pouze" udržuje. 

Vzhledem k dnešní energeticky nejisté době jsme se pro Vás rozhodli udělat test spotřeby elektrických udíren, které máme v nabídce. Jmenovitě se jedná o polské udírny Borniak a udírny Bradley, které k nám přichází až z Kanady. A výsledek? Překvapivě pozitivní. Jedno uzení nás stálo pár kaček bez ohledu na značku. Udili jsme po dobu 8 hodin při teplotě 75°C uvnitř komory udírny. Celkem jsme takto otestovali námi nabízené čtyři udírny:

  • elektrická udírna Borniak 70 Simple
  • elektrická udírna Borniak 150 Simple
  • elektrická udírna Bradley 4
  • elektrická udírna Bradley 6

Podrobné výsledky našeho měření si můžete prohlédnout v textu níže. Jen je potřeba ještě dodat, že jsme při měření nezapomněli zohlednit i venkovní teplotu. Jak všichni dobře víme, venkovní teplota je jeden z činitelů, který zásadně ovlivňuje spotřebu paliva, ať se jedná o udírny elektrické či udírny na dřevo nebo dřevěné pelety. Vyhřátí udírny na potřebnou provozní teplotu nám zabere mnohem méně času a tím i energie při venkovní teplotě 20 °C než při teplotách mínusových. 

spotřeba elektrické udírny

Spotřeba elektrických udíren Borniak

Jako první jsme se rozhodli otestovat udírny od polského výrobce Borniak a to konkrétně modely UWD-70 Simple digitální a UWD-150 Simple digitální. Při testu jsme měli zapnutý generátor kouře a jako hlavní zdroj tepla sloužila topná spirála. Generátor kouře kromě elektřiny spotřebovával dřevěnou štěpku, která uzenému masu dodává to správné kouřové aroma uzeného masa. Udící štěpka je pro tyto udírny vyráběna v několika příchutích, kdy každá je ideální pro použití při uzení konkrétního druhu masa. 

spotřeba elektrické udírny

Menší model udírny Borniak UWD-70 Simple digitální má kapacitu 70 litrů a pohodlně do ní na udící rošt či háčky umístíte až 10 kg masa či uzenin. Za námi měřených 8 hodin uzení - což je přibližná doba uzení klobás či makrel, udírna spotřebovala 1,7 kWh. Když vezmeme, že průměrná cena za 1 kWh je 5 Kč, nestálo nás uzení masa ani 10 Kč. Venkovní teplota se v den měření pohybovala okolo 17 °C. 

spotřeba elektrické udírny

Větší z udíren Borniak UWD-150 Simple digitální, měla k uzení podobné podmínky. Venku bylo 13°C. Jedná se už pořádný stroj. Kapacita udírny je 150 litrů, což je pro Vaši představu až 20 kg masa. Spotřeba je nicméně stejná jako v předchozím případě. Konkrétně jsme v udírně propálili 2,2 kWh, což je v přepočtu na peníze 11 Kč.   

Spotřeba elektrických udíren Bradley

Kanadské elektrické udírny Bradley fungují velice podobným způsob. Namísto štěpek se však v těchto udírnách používají k uzení dřevěné brikety. Stejně jako u štěpek se i tyto brikety vyrábí ve spoustě různých příchutí a Vy si můžete vybrat tu, která Vám bude vyhovovat. Udírny Bradley se vyrábějí v různých barevných variantách. My jsme pro naše pokusy použili nerezovou klasiku modelů 4 a 6 digitální.

spotřeba elektrické udírny

Model v podobě elektrické udírny Bradley Smoker 4 s menší kapacitou dosáhl téměř stejné hodnoty jako menší model od polského výrobce Borniak. Spotřeba byla 1,6 kWh při venkovní teplotě 14°C. Tato udírna má objem 53 litrů a pohodlně do jí umístíte až 15 kg masa.

spotřeba elektrické udírny

Do většího modelu udírny Bradley Smoker 6 se na šest polic vejde až 22 kg masa. To mu, ale nezabránilo dosáhnout krásného výsledku 2 kWh při venkovní teplotě 15 °C.

Na základě měření jsme došli k závěru, že všechny čtyři udírny mají srovnatelnou spotřebu při téměř srovnatelných povětrnostních podmínkách za stejnou dobu uzení, tj. 8 hodin. 

Výsledky měření spotřeby elektrických udíren:

  • elektrická udírna Borniak 70 Simple - spotřeba za 8 hodin při teplotě 75 °C uvnitř komory udírny je 9 Kč
  • elektrická udírna Borniak 150 Simle - spotřeba za 8 hodin při teplotě 75 °C uvnitř komory udírny je 11 Kč
  • elektrická udírna Bradley 4 - spotřeba za 8 hodin při teplotě 75 °C uvnitř komory udírny je 8 Kč
  • elektrická udírna Bradley 6 - spotřeba za 8 hodin při teplotě 75 °C uvnitř komory udírny je 10 Kč.

1-spotreba-elektrickych-udiren
2-spotreba-elektrickych-udiren
3-spotreba-elektrickych-udiren
4-spotreba-elektrickych-udiren
5-spotreba-elektrickych-udiren

Kategorie produktů

Aktuality

Archiv aktualit